Klec pro křečka

Klec, nebo terárium pro křečka?

Křečci ve volné přírodě urazí velice dlouhé vzdálenosti při hledání potravy. Na vzdor své velikosti jsou skvělými běžci. Lidé jim sice připraví potravu pod nos, ale to neznamená, že jim nemusíte dopřát potřebu výběhu.

Při nákupu klece pro křečka dávejte pozor na vzdálenost mezi dráty klece. Křečci i ostatní malí hlodavci jsou stejně obratní jako kočky. Tam, kde prostrčí hlavu, snadno proklouzne i zbytek těla. Proto pro zlatého křečka musí být vzdálenost mezi dráty menší než jeden centimetr, pro křečíky jen šest až osm milimetrů.
 

Klec pro křečky

Obrázek 0Na trhu je široká paleta rozdílných klecí. Klec pro křečka musí být opravdu dostatečně velká. Nejideálnější klecí je ta, která má délku strany od 60 cm více. Pokud vybíráte menší klec (například kvůli prostoru), ideálním kompromisem je klec dvoupatrová. V takovém případě by měla být podlaha ve druhém patře dřevěná, nikoliv drátěná, aby po ní mohl křeček dobře běhat.
 

Klec pro křečíky

Pro křečíky se velikost klece liší především podle toho, zda chceme chovat jedno zvíře nebo pár. Je zajímavé, že dvě zvířata potřebují méně místa než jedno. Dobře sestavený pár křečíků (nebo i dvojice stejného pohlaví) se především velmi zabývá jeden druhým, a proto se dobře baví i v poměrně malém prostoru. Proto takovým párkům stačí klícka dlouhá 40–50 cm. Různé druhy také projevují rozdílné množství temperamentu.

Nejmenší z křečků, křečík Robovského, dokáže po celé hodiny pobíhat po kleci. Stejně velká je jeho potřeba místa, protože si nepotrpí na využívání kola na běhání.

Džungarský nebo Cambellův křečík, stejně jako čínský, naproti tomu šplhají. I když první dva zmiňovaní nejsou zvlášť obratní, přece jen s nadšením provozují různé akrobatické cviky.
 

Terária a akvária pro křečky a křečíky

Pod názvem terárium je třeba si vybavit kromě skutečného terária také akvárium. Terárium má hned několik výhod, a to, že dovnitř nemáte omezený výhled, nevypadává z něho podestýlka nebo to, že mladí křečci nemají možnost se protáhnout skrz mříže ven.

Obrázek 1Naproti tomu vyšší váha, větší náročnost při čištění stěn, nebo třeba horší cirkulace vzduchu jsou jistě body proti pořízení terária. Zejména dva poslední body, které se dají počítat do nevýhod, zasluhují pozornost. Vydýchaný vzduch je vlhčí a těžší než čerstvý, a proto se hromadí při dně terária. V kombinaci s vlhkostí a hromaděním exkrementů křečka vzniká ideální prostředí pro rozvoj bakterií. Kromě toho křeček následkem zhoršeného vzduchu páchne. V mnoha teráriích je tento problém vyřešen větrací mřížkou a také prodyšným předním sklem.

Výška akvária nikdy nesmí přesahovat jeho šířku. Akvárium o ploše 60 x 30 cm nesmí být vyšší než 30 cm.

Volnost pohybu křečka je omezena tím, že nemá možnost šplhat po mřížích. Proto musí být terárium větší než klec a je také nutné zajistit dostatek potřeb ke šplhání, jako jsou žebříčky, šplhadla nebo větve. Běhací kolo, které je běžně upevněno na mřížích, v tomto případě připevněte pomocí přísavek na sklo. Obdobně připevníme i napáječku na vodu.

Terárium libovolného druhu pro křečka nesmí mít menší rozměry než 80 x 40 x 40 cm.
 

Kam příbytek pro křečky a křečíky umístit?

Při hledání správného místa pro klec nebo terárium se řiďte následujícími pravidly:

- žádný křeček nesnáší hlučnou hudbu (ani basové vibrace),
- prostor, kde se vaří nebo kouří, je pro křečka nepřijatelný, větrání může uškodit,
- zlatého křečka nemůžete chovat v prostoru, kde teplota klesá pod 18 °C (proti chladu jsou daleko odolnější křečíci),
- křečík Robovského nesnáší vysokou vzdušnou vlhkost,
- zejména křeček zlatý potřebuje místo, které je přes den klidné,
- klec musí být dobře upevněna a nikdy nesmí stát na zemi, protože od podlahy táhne chlad,
- klec nesmí být na přímém slunci (nebezpečí přehřátí) ani v průvanu. Stanoviště vyzkoušejte hořící svíčkou, pokud plamen plápolá, místo nepřipadá v úvahu,
- klec musí mít alespoň z jedné strany kryt, jinak by se křeček necítil v bezpečí,
- zejména zlatý křeček může v noci dělat hluk (hlodáním, vrčením nebo běháním v kole), proto je vhodné nemít klec s ním v místnosti, kde se spí,
- ubikace musí stát bezpečně na podložce, aby se při pohybech zvířete nekymácela a zejména nedělala hluk, který v noci velmi ruší. Ideální je, dát ji na podložku z molitanu nebo pěnové gumy.
 

Top