Krmné dávky pro fretky

Sestavování krmných dávek pro fretky

Obrázek 0Sestavování krmných dávek pro zvířata je jeden z nejdůležitějších momentů pro chovatele, protože na kvalitě a vyrovnanosti závisí růst, zdraví i úspěšná reprodukce svěřenců.

V první řadě je třeba si důkladně zvážit, jakým systémem a kolik kusů zvířat budeme krmit. Z jiných předpokladů se dá vycházet, máme-li jediného mazlíčka, naopak při celém chovu vystupuje do popředí především ekonomická stránka výživy. Položky na krmiva totiž přesahují polovinu všech nutných výdajů na držení zvířat.

V dnešní době, kdy je na trhu velmi široký sortiment krmiv a krmných doplňků, můžeme krmnou dávku zajistit poměrně snadno v dostatečné pestrosti. Typy krmných dávek můžeme obecně rozdělit na tyto základní.

1. přirozené krmivoto, co šelma typu fretky obvykle ve volné přírodě uloví. Do jídelníčku zařazujeme myši, ostatní drobné hlodavce (předpokládané hlodavce podáváme vždy čerstvě zabité), kuřátka, vejce, ovoce a zeleninu. Zastánců tohoto typu krmení není mnoho, je to velmi pracné, poměrně nákladné a chybí kontrola vyváženosti krmné dávky.

2. průmyslové – suché granulované krmivo nebo konzervy. Použivatelné pro fretky jsou speciálně pro ně suché granulované krmivo, všechny typy kočičích krmiv, z průmyslově vyráběných krmiv pro psy pak je vhodnější používat ty, kde je ve složení na prvním místě zastoupená položka v co nejvyšším procentu (granule podávané pro psy v zátěži a březí feny) nebo krmiva pro štěňata.

3. klasické krmivo – tj. různé druhy masa s přílohami, zeleninou a vitaminovými a minerálními doplňky. Tento systém je ekonomický nejvýhodnější, zvláště pokud máme větší množství zvířat. Má však řadu zastánců i mezi chovateli jediné fretky. Je však poměrně časově náročný na přípravu (vaření či paření jednotlivých komponentů, mletí a krájení) i znalosti, protože je třeba podávat živiny ve vyváženém poměru a přidávat odpovídající množství vitaminů a minerálních látek.
 

Složení krmné dávky pro fretky

Denní krmná dávka složená z masa a příloh je pro fretky v rozmezí 100–200 g na den. Rozdíl je patrný mezi samci a samicemi v době klidu, vyšší nároky na množství jsou v době růstu, březosti a kojení (viz níže).

Zbytky potravy je nutné vždy odstraňovat, brzy v nich dochází k rozkladným procesům a při pozdějším pozření by mohly fretce způsobit zažívací potíže.

Dbáme na dostatek čisté pitné vody (především při krmení suchou průmyslovou potravou je dostatek vody nezbytný) a také na pravidelné vymývání misek na krmivo.

Pokud chceme mít pro fretku jídelníček co nejpestřejší, krmíme 2x denně vždy jiným krmivem. V tomto případě ráno podáváme něco rychlého na přípravu – mléčné výrobky smíchané s ovocem nebo zeleninou (tvaroh, jogurt, případně i nepříliš slaný sýr), kousek housky namočený v mléce, kousky syrové svaloviny se spařeným šrotem atd. Možný je také systém ranního krmení granulemi, kdy předkládáme něco málo kočičích granulí do misky a doplníme vodou, večer pak maso s přílohami.

Pokud chceme dát fretce nějaký pamlsek, je nejlepší kousek kvalitního syrového masa nebo granule. Případně můžeme vybrat vhodné pamlsky jako například sušené rybičky, sušené masové plátky atd.
 

Fretku krmíme různě podle jejích potřeb

Po celý rok není možné krmit stejně vydatnou potravou, zvířata procházejí od zimního klidu přes období připouštění, gravidity a kojení do podzimního línání. Také rostoucí mláďata mají své specifické požadavky. Při podávání krmiv je třeba dbát i na odpovídající energetickou vydatnost krmné dávky.

Potřeby fretek se opět liší v průběhu roku, do jisté míry závisí i na způsobu chovu. Krmiva předkládáme dospělým zvířatům 1–2x denně.

V případě krmení 2x denně je ranní dávka přibližně 30 % celkové krmné dávky.

V období březosti je lépe krmit 2x denně, ve stejném poměru. V době po porodu při kojení krmíme 3x denně, odstavená mláďata pak krmíme nejprve také 3x denně, později přecházíme na krmení 2x denně.
 

Top