Huculský kůň

Huculský kůň

Hucul je malé houževnaté plemeno koně, chované původně v Karpatech. S největší pravděpodobností jde o potomka domestikovaného tarpana. Své jméno získal podle etnika ukrajinských horalů Huculů.

S cílem šlechtit výkonné soumary zřídila správa hřebčína Radovec v roce 1852 hřebčín Lučina. Stádo klisen i plemeníci byli vykoupeni od chovatelů karpatského regionu. Po první světové válce bylo toto stádo rozděleno mezi následnické státy. V ČSR byli huculští koně soustředěni v hřebčíně Topoľčianky. Později bylo stádo přemístěno do hřebčína Turje Remety-Močarky. Tam došlo k neúspěšným pokusům zušlechtit hucula arabským koněm a lipicánem, později pokusům o zmohutnění haflingem. Po druhé světové válce bylo obnoveno šlechtění hucula v Topoľčiankách a hřebčíně státních lesů na Muráni, kde se pokoušeli hucula zmohutnit fjordským koněm, haflingem a později norikem. Pokusy nebyly úspěšné. Ztráta zájmu chovat huculského koně způsobila krizi chovu.


Charakteristika Huculských koní

Huculský kůň je méně ušlechtilé plemeno malého vzrůstu. Hucul je v průměru 136 cm vysoký (klisna menší), dlouhý 142 cm, obvod hrudi se pohybuje kolem 150 cm a holeně kolem 20 cm. Tento kůň má krátký, silnější, vysoko nasazený krk, málo výrazný až neznatelný kohoutek. Je klidný, a proto na něm mohou jezdit a starat se o něj i malé děti. Je to rodinný kůň, silný, takže unese lehce i dospělého, má všestranné využití, velmi odolný a nenáročný, dobře chodí ve skupině (společné vyjížďky nebo je často vidět v cirkusech) a je přátelský.

Zbarvení bylo původně šedé nebo plavé, dnes převládají hnědáci. Bílé znaky prozrazují cizí vlivy.

Je dlouhověký, skromný, velmi odolný a dokonale přizpůsobený drsným horským podmínkám. Na svou velikost je neobyčejně silný, vyniká jistým krokem a obratností v terénu. Kdysi se po celý rok choval na pastvinách a přikrmoval se zřídka.

Hucul je kůň velmi dobře krmitelný, plodný a všestranně použitelný. V dnešní době se vyskytuje v Rumunsku, Polsku, České republice, na Slovensku a na Ukrajině. Denní potřeba potravy pro hucula je: 6–8 kg sena nebo 30–35 kg trávy denně, při těžké práci i 1–2 kg  ovsa, otruby, vitamínové a minerální doplňky, chléb, mrkev, jablka, řepa, dále by měli mít k dispozici kostku soli a 30–50 litrů vody denně.
 

Top