Mrouskání koček

Mrouskání koček

Mrouskání koček, říje u kočekPrvní mrouskání se objevuje u koček mezi 6. a 14. měsícem věku. Většina koček ale dosáhne pohlavní dospělosti brzy na jaře, takže kočka narozená na konci roku bude pravděpodobně dospělá dříve než kočka narozená v létě. Odlišnosti jsou ale i u jednotlivých plemen – siamky mohou být schopné pářit se někdy už ve 14 týdnech, zatímco perské kočky se dostanou do říje třeba až v deseti měsících nebo i později. Vliv může mít také hierarchie ve smečce.

Kocouři dosahují pohlavní dospělosti obvykle později než kočky, přibližně v jednom roce věku. Ale stejně jako u koček, i mezi kocoury jsou velké rozdíly, takže někteří mohou být dospělý už v šesti měsících.
 

Jak se mrouskání u koček projevuje?

Mrouskání se ve většině případů projeví velmi nápadnou změnou chování, pouze u velmi malého počtu koček může být mrouskání nenápadné nebo i skryté. Kočky při říji nekrvácí, nehárají jako například feny.

Jak mrouskání koček poznat:

- jsou přítulné,
- válejí se po podlaze,
- otírají se o předměty,
- předou, vrní a hlasitěji se projevují,
- kočka je svolná k páření,
- vydává hlasitější zvuky,
- je oddaně přítulná, mazlivější,
- vydává skřeky, kňourání, povrkávání, naříkání,
- častěji močí a moč v tomto období díky vyšší hladině estrogenu opravdu silně vábí kocoury,
- otírá se o předměty, o lidi nebo i další zvířata doma,
- převaluje se, nastavuje se,
- prohýbá se v kříži,
- zvedá tlapičky,
- dává ocas nahoru,
- u koček venku hrozí útěk a toulání.

Pokud si nejste jisti, pomůže vám kočku pohladit nad kořenem ocásku. Začne-li přešlapovat na zadních nožičkách a pomňoukávat, máte jistotu.
 

Jak dlouho mrouskání trvá a kdy k němu dochází?

První fáze může trvat 3 až 7 dní. Mezi jednotlivými návaly mrouskání kočky většinu času prospí, mrouskání je vysiluje.

Kočky divoké jsou pohlavně aktivní přibližně 9 měsíců v roce, se zkracováním dne, pozdě na podzim a v zimě dochází k útlumu. U koček žijících doma (dobře živené, v umělém osvětlení) toto nemusí být tak patrné a mrouskání může být obecně častější.

Mrouskání se opakuje – u některé kočky to může být každý měsíc, u jiné například jen několikrát ročně. Orientální kočky mají obecně kratší cykly s delším obdobím říje, perské kočky mají cyklus delší. Pokud byste hledali nejčetnější délku cyklu, jsou to údajně 2 až 3 týdny.

Výjimečně se může stát, že dojde k tzv. trvalé říji, přičemž jednou z příčin může být nemožnost spářit se. Znamená to, že kočka bez přestání mrouská, hubne, zhoršuje se jí srst. Tuto situaci je nutné řešit - vhodná je konzultace s vaším veterinářem, který vám s řešením situace pomůže.

Pokud máte doma mrouskající kočku, obrňte se trpělivostí a hlavně si včas rozmyslete, co vlastně chcete a co je pro vaši kočku nejlepší. Aby byla vaším kamarádem, společníkem a hlavně spokojeným členem rodiny.
 

Top