Nemoci potkanů

Nemoci potkanů

V minulých staletích byli potkani obávanými hostiteli parazitů a nemocí. Právě kvůli nim se tak velmi rychle šířily epidemie. To už se ale změnilo a dnes již lidem po celé Evropě nebezpečí nákazy nehrozí.

Domácí potkani jsou kvůli dlouhodobé příbuzenské plemenitbě a laboratornímu chovu mnohem náchylnější k nemocem než jejich divocí příbuzní. Ještě před koupí zvířete je tedy vhodné zjistit, kdo z veterinárních lékařů má s těmito tvorečky zkušenosti. Potkani mají rychlejší látkovou výměnu než lidé, a tedy i rychlejší průběh nemocí. Pokud zaznamenáte známky nějaké nemoci, příliš neotálejte a lékaře vyhledejte pokud možno ihned.
 

Roztoči, blechy vši a další paraziti

Pokud zaznamenáte u svého potkana prořídlou srst, znamená to výskyt roztočů a vší.

Dále pak malé kapičky krve ve hnízdním materiálu nebo v jeho okolí mohou signalizovat výskyt kožních parazitů. Blechy vadí potkanům jen při opravdu hojném napadení, takže si jich zprvu nemusíte vůbec všimnout.
 

Plísně a červy u ptokanů

Dalším napadením kůže může být plíseň, která se dá velmi lehce přenést z člověka na zvíře.

Pozvolné ubývání na váze při normálním příjmu potravy může zase znamenat, zvláště pak u mladých zvířat, že jsou napadeni červy, kteří mohli být k potkanům zaneseni ve znečištěné potravě nebo v podestýlce.

Na všechny tyto nemoci vám veterinář předepíše účinné preparáty, díky nimž lze s chorobami úspěšně bojovat.
 

Průjmové onemocnění u potkanů

Průjmové onemocnění se projevuje mazlavým a měkkým trusem. Příčin nakažení může být celá řada. U potkanů se může dostavit při nadměrném příjmu ovoce a šťavnaté zeleniny.

Zbavit této choroby lze potkana díky sucharům a slabému černému čaji. Pokud se vám během pár dní nepodaří průjem odbourat, může jít o vážnější infekci a v takovém případě je nutné vyhledat veterinárního lékaře.
 

Když je potkan nachlazený

Časté kýchání, výtok z nosu, zřetelně slyšitelný šelest při dýchání a případně zalepené oči jsou jasnými známkami nachlazení. Důvodem může být jak průvan, náhlé výkyvy teplot, tak i velká vlhkost v kleci. Klec je tedy nutné mít na místě, kde se teplota pohybuje kolem 22–23 °C (ale ne přímo u topení).

Asi v roce a půl až ve dvou letech se u potkanů často objevuje rýma. Antibiotika, která vám předepíše veterinář, pomůžou zmírnit průběh nemoci.

U starších jedinců se může těžkým dýcháním ozývat nádor na plicích.
 

Oděrky a ranky u potkanů

Drobné ranky po poranění nebo kousnutí do délky asi 4 cm se většinou velice rychle hojí i bez vašeho přičinění. Zvíře urychluje hojivý proces pravidelným olizováním rány.
 

Top