Obojky pro psy

Obojky pro psy

Obojek je základním vybavením v případě, že vlastníte psa. Slouží nejenom na připnutí vodítka, ale v dnešní době stále více jako módní doplněk. Obojek by měl být součástí všech procházek. Měl by být opatřen registrační známkou města či obce, kde je pejsek hlášen, a známkou se jménem psa a číslem na majitele v případě ztráty psa. Nálezce pak ví, kam se obrátit v případě, že potká někde toulavé zvíře a to se pak vyhne nepříjemné zkušenosti s útulky.
 

Vhodná velikost psího obojku

Obojek, obojky pro psyPři pořizování jakéhokoliv obojku je nutné vybrat vhodnou velikost, která se zjistí snadno tak, že za připnutý obojek můžeme bez problému prostrčit dva prsty.

Problém bývá u plemen, kdy je krk větší než hlava, zejména kvůli hustému kožichu, a tam už je třeba individuálně zkoušet, jak bude obojek pejskovi nejlépe sedět. I přesto ale platí, že obojek nesmí být zbytečně volný, aby pejskovi nesklouzl přes hlavu dolů, a naopak nesmí ani škrtit.
 

Vhodný obojek pro štěňata a aktivní pejsky

U štěňat je dobré pořídit nylonový obojek, který se dá prodlužovat a tím chvíli „poroste“ s pejskem.

Spousta lidí však řeší, zda je vhodnější obojek nebo postroj. Pro hyperaktivní psy, kteří hodně tahají, a pro štěňata jsou vhodnější kšíry, které jim nezatěžují páteř a tím nedochází k její deformaci. Oproti tomu pro psy, kteří chodí hezky u nohy a jsou obecně méně aktivní, se hodí obojek, který bude zcela dostačující.
 

Jaký druh obojku zvolit?

Protištěkací obojekObojky se rozdělují na kožené, kovové stahovací a nylonové.

Kožené obojky jsou stále velmi oblíbenými hlavně kvůli dlouhé životnosti a vysoké pevnosti. Tyto obojky jsou vhodné pro psy všech plemen i velikostí.

Pro velké psy jsou obojky silnější a robustnější a opatřeny kovovými hroty, oproti tomu pro malé pejsky jsou obojky slabé a zdobené.

Obojky se dále liší dle toho, zda jsou nebo nejsou podšité. Vyrábějí se většinou z buvolí a hovězí kůže, výjimečně i z kůže losí.

Nylonové obojky jsou také velmi oblíbené hlavně kvůli snadné údržbě. Při ušpinění se lehce vyperou. Dále se dají libovolně zkracovat dle potřeby.

Vyrábějí se v mnoha barevných variantách a látka je ideální na vyšití psího jména. Takže obojek už nemusíte opatřovat známkou. Na druhou stranu se může stát, že při větším tahu může plastové zapínání křupnout a zničit se.
 

Speciální obojky

Kovové stahovací obojky jsou vhodné pro umírnění temperamentnějších psů. Při správném používání mohou pomoci od různých psích zlozvyků, jako je třeba běhání za cizími lidmi nebo kočkami. Majitel by si však měl před použitím zjistit všechny dostupné informace, aby psovi spíše neublížil. Odměnou za poslušnost pak může být psovi nylonový nebo kožený obojek.

Jako u všech obojků je nutné vybrat vhodnou velikost

Dalším sortimentem, který můžete koupit, jsou i obojky proti blechám a klíšťatům. Takový obojek nosí pejsek spolu s klasickým obojkem a postupným uvolňováním účinných látek zajistí, že na psa nelezou paraziti. Obojek funguje až po dobu 5 měsíců.

Ať už se rozhodneme pro jakýkoliv typ obojku, měli bychom myslet na dnes tak potřebné reflexní prvky, které v šeru nebo ve tmě zajistí bezpečí pejska.
 

Top