Pískomil tlustoocasý

Pískomil tlustoocasý

Pískomil tlustoocasý, nazývaný také pískomil duprasi, pochází ze severní části Sahary v severní Africe.

Pískomil tlustoocasý je jedním z přátelštěji vyhlížejících pískomilů. Jeho tělo je téměř bez krku, má kulaté tvary a širokou hlavu. Na svět se dívá oválnýma tmavýma očima, které mají přátelský výraz. Končetiny jsou relativně krátké. Pískomilové tlustoocasí jsou dlouzí 8–10 cm a váží kolem 40–50 gramů.

Obrázek 0Jejich srst je jemná a krátká, o něco delší než srst většiny pískomilů. Dále je i o něco mastnější a poněkud odstává od těla. Tito pískomilové mají žlutavou (pískovou) barvu s jemným tmavým tickingem a bílé břicho. Barva je vynikající ochranou v písečných pouštích, kde pískomilové žijí. Druhové jméno pískomila pochází od neosrstěného, tlustého a krátkého ocasu tělové barvy, který má důležitou funkci. Tento ocas dává totiž pískomilovi možnost uchovávat si v něm potravu (tuk) a vodu, a tak přežít v době, kdy je potravy nedostatek.

Pískomil tlustoocasý je klidné, snad dokonce trochu líné zvíře. Celý den tráví spánkem a teprve v noci se vydává hledat potravu. Je méně pohyblivý než ostatní pískomilové a rovněž jeho aktivity se omezují jen na to nejnutnější. Toho, kdo o ně pečuje, pokoušou jen zřídka. Pouze probudíte-li ho ze spánku nebo cítí-li se ohrožen, může použít své zoubky.
 

Pískomil tlustoocasý má rád samotu

Rozmnožování těchto zvířátek v zajetí není zatím ještě příliš úspěšné. Souvisí to se skutečností, že tato zvířátka nežijí ve skupinách, ale jdou si životem nejraději osamoceně. Existují však lidé, kteří v prostorných výbězích úspěšně chovají malé skupinky o dvou až třech jedincích pohromadě. Samečky a samičky musíme seznamovat přibližně stejným způsobem jako u křečka zlatého. Březost trvá zhruba 19 dní. Mláďata se rodí holá a slepá. Ve vrhu bývají přibližně čtyři mláďata. Zvířata se během čtyř týdnů naučí starat se sama o sebe.

V hrubých rysech se způsob života a rozmnožování pískomila tlustoocasého hodně podobá křečkovi zlatému, ale pokud se jedná o chovné zařízení, péči a krmivo, je lepší držet se pokynů uvedených pro pískomila mongolského.
 

Top