Rozmnožování potkanů

Rozmnožování potkanů

V případě, že dáte dohromady samce a samičku, kteří spolu jinak běžně nežijí, pravděpodobně dojde velmi rychle k páření. Samotná kopulace trvá jen několik vteřin. Během několika hodin se spojení opakuje. Pokud chcete potkany cíleně rozmnožovat, ponechte je ve společné kleci alespoň týden.

Březost potkanů trvá 20–24 dní. V jejím průběhu potřebuje samička o něco více potravy a bílkovin v podobě tvarohu, neslazeného jogurtu nebo jemného sýra.

Několik dní před samotným porodem začíná samička vystýlat a zvětšovat hnízdo. Může se stát, že bude klidnější co do pohybu, ale o to nevrlejší povahově. V tomto období je ideální vyvarovat se jakékoliv manipulace s ní. Samičky mohou být znovu nakryty buď těsně po porodu, nebo ještě před ním, proto je nezbytné samečka z klece oddělit několik dní před plánovaným vrhem.

Samotný porod nastává většinou v noci nebo časně zrána a většinou probíhá bezproblémově. Matka mláďata sama očistí. Po narození posledního mláděte začínají poprvé sát. Prvních několik dní je nutné ponechat samici v klidu. Nahlédnout do klece byste měli v tomto období pouze za účelem dosypání krmení a vyčištění viditelně znečištěných míst. Do hnízda s mláďaty prvních pár dní nevstupujte vůbec. Pach by samičku mohl znervóznit a mohla by se o svá mláďata přestat starat. Při opravdu velkém stresu po porodu by se také mohlo stát, že by samička svá mláďata zabila a pozřela. Stále i v době kojení je nutné, aby měla samička dostatek potravy.
 

Mláďata potkanů

Čerstvě narozená mláďata jsou zcela holá, hluchá a slepá. První srst se objevuje několik dní po narození. Zhruba za týden začínají mláďata vyrážet na svůj první výlet po okolí. Je nezbytné, abyste zabezpečili klec tak, aby z ní mláďata nemohla uniknout. Potkaní miminka se dokážou protáhnout i velmi jemným pletivem.

Asi po 14 dnech začínají mláďata vidět a více prozkoumávat své okolí. V této chvíli je ideální doba, aby se mláďata seznámila i se svými lidskými ošetřovateli. Během těchto výletů začínají mláďata ochutnávat i jídlo, které dostává matka.

Odděleni od matky mohou být ve věku čtyř až šesti týdnů.
 

Top